שיטת אייפק
אבחון דרך מבדק שריר

מה זה מבדק שריר

מבדק שריר הוא כלי הערכה טיפולי המבוסס על עקרונות הקינסיולוגיה היישומית (Applied kinesiology)  והביו-אנרגיה, ועל ההבנה שלכל גורם ביקום יש שדה אנרגטי ייחודי. שדה זה מגיב ומשתנה כאשר האדם בא במגע עם גורמים שונים ומושפע גם ממחשבות ומרגשות. את השדה הזה ניתן "למדוד" בעזרת מבדק השרירים.

השימוש במבחן שריר מצריך נייטרליות ואובייקטיביות מצד המטפל. יכולת הנבנית מהכשרה איכותית ואימון מתמשך. ד"ר George Goodhart, כירופרקטור, הציג לראשונה את מבחן השריר בשנות השישים של המאה העשרים. בעקבותיו הופיעו מטפלים מתחומים שונים, כירופרקטורים, רופאים סיניים, הומאופתים ופסיכולוגים, אשר הרחיבו את היריעה היישומית של כלי זה, ופיתחו שיטות טיפול כשיטת אייפק. 

מה בוחנים במבדק שריר

ישות האדם – גוף ונפש, היא מערכת אחת בעלת זרימה אנרגטית בין חלקיה השונים. חסימה או חולשה בזרימת האנרגיה, שבאה לידי ביטוי בתסמינים כלשהם, תתבטא גם בהיחלשותו של מתח שריר מייצג, הנבחן במבדק שרירים. במהלך ההערכה, המטפל בוחן את מתח שריר זרועו של המטופל אל מול חומרים, מחשבות, רגשות, ורעיונות, החשודים כיוצרי חסימה אנרגטית וכגורמים לפיכך למגוון תסמינים פיזיים, אלרגיות ומחלות פסיכוסומטיות. מבדק השרירים בוחן את השינוי האנרגטי בגוף על ידי בדיקת מתח/טונוס (חזק/חלש) של שרירים שונים בגוף, בתגובה להפעלת לחץ קל על השריר.

מבדק שריר עדי

איך מתבצע מבחן שריר

מבדק שריר בשיטת אייפק מתבצע לרוב בשריר הזרוע, (Anterior Deltoid), שנמצא כנוח וכמתאים ביותר. כלי זה מאפשר הערכה מלאה לגבי מצב בריאותו, הפיזית והנפשית, של המטופל, הגורמים השונים למצבו ודרכי הטיפול המועדפות. כמו כן ניתן לקבל אינדיקציות מהימנות לגבי מידת הצלחתם של הטיפולים שבוצעו.

מטפלי אייפק נעזרים בקודים שונים, המקובלים על כלל המטפלים המשתמשים במבדק שריר, ומתבטאים בנקודות שונות בגוף (נקודות רפלקס). השימוש בקודים אלה מאפשר קבלת מידע באופן מהיר ומיידי, לגבי מצבם של האיברים השונים בגוף, אלרגיות ורגישויות-יתר, מצב הנוזלים בגוף, קיומם של פולשנים, מצב זרימת האנרגיות השונות ועוד.

בשנים האחרונות ניכרת האצה מתמדת בשימוש במבדק שריר. יותר ויותר מטפלים משתמשים בטכניקה זו, מאחר שהם מזהים את הפוטנציאל הרב הגלום בה. מבדק שריר מהווה כלי אבחון מרכזי בשיטת אייפק. כל החלטה שנלקחת בתהליך הטיפולי מתבססת על מבדק שריר.

נשמח ליצירת קשר בכל עניין. אנא השאירו הפרטים הבאים: