fbpx

אפ... צ'י

אפ...צ´י | משפחה | June 4, 2007

שיטת אייפק מבוססת על האמונה שכל דבר יכול לעורר אנרגיה, גם בעיות רגשיות. הטיפול בשיטה כולל שימוש ב"מבחן שרירים" ובשיטת אבחון מן הרפואה הסינית הגורסת שחסימה בזרימת הצ´י, אנרגיית החיים, היא המקור לבעיה. הקשר בין אלרגיה לאנרגיה.

כשהיתה בתה של אפרת בנאי, בת שנה וחצי, התפתחה אצלה פריחה שהלכה והחמירה במהירות. בבית החולים התברר שמדובר במחלת עור אלרגית קשה בשם אטופיק-דמרטיטיס. "לא רצינו להשתמש בקורטיזונים ובתרופות אנטי-אלרגיות המכילות סטרואידים", מספרת בנאי. "ולכן כשמצבה של הילדה החמיר פניתי לכל סוגי המרפאות במטרה למצוא פתרון". במהלך החיפושים, פנתה בנאי למרפאתו של עדי שאנן, המתמחה בסילוק אלרגיות בשיטת אייפק.

"בשלב האבחון במרפאה התגלו כעשרים וחמש אלרגיות בגופה של הילדה", משחזרת בנאי. "זמן קצר לאחר תחילת הטיפולים במרפאה, הורגשה הקלה. הידיים התנקו והילדה הפסיקה להשתעל. למרות שאני מתעניינת ברפואה הסינית, הכל נראה לי כמו הוקוס-פוקוס ודווקא בעלי שמאוד לא מתחבר לעניין, אמר: "מה זה משנה, איך זה קורה, זה עובד- אז נמשיך". בתוך פחות משנה, הילדה החלימה לחלוטין. הגירודים פסקו, השינה חזרה להיות סדירה ובעיות העור והנשימה נעלמו לחלוטין.

בשלב מאוחר יותר התפתחה אצל הבת אסטמה. "בעלי וההורים לחצו מאוד לתת לילדה סטרואידים, אבל אני התעקשתי לטפל בשיטת אייפק. עשינו שני טיפולים שלא עזרו והילדה סבלה מאוד. התקשרתי בבכי לעדי ואמרתי לו שאני נכנעת ומתכוונת לתת לילדה את הסטרואידים. הוא ביקש רק עוד הזדמנות אחת, בטיפול השלישי הוא אבחן שהילדה אלרגית לוירוסים, אפשרות שגם הרופא בחדר מיון העלה. הוא עשה לילדה טיפול ניקוי אלרגיה לוירוסים, והאסטמה נעלמה לגמרי".

יעל רון-שנבל, בת 29 מרשפון, סבלה במשך שנתיים מנזלת כרונית. רופא המשפחה שלח אותה לאלרגולוג, שערך לה בדיקה סטנדרטית לאיתור אלרגיות, שלא נשאה כל תוצאות. חבר סיפר לה על שיטת אייפק ולאחר בדיקה במרפאה היא אובחנה כאלרגית לגורמים רבים. היא עברה טיפול שכלל עשרים מפגשים. "עברתי את הטיפול לפני חמש שנים ומאז התופעות לא חזרו", היא מספרת. "הם לא רוקחים לך תמיסה ושולחים אותך הביתה, אלא עושים טיפול מהתחלה ועד הסוף, וזה משהו שהיה מאוד חשוב בעיניי. הטיפול מאוד עזר לי".

מה עושים עם חרדה?

שיטת אייפק הובאה לישראל ע"י שאנן. מטפל בעל תואר שני ברפואה סינית שפיתח אותה במשותף עם ד"ר אורי קניג, פסיכולוג ישראלי החי בקליפורניה. השניים נפגשו בקורס ללימוד שיטת נמבודריפאד לסילוק אלרגיות, שהעבירה ממציאת השיטה, ד"ר דווי נמבודריפאד.

בשיטה זו שזכתה להצלחה גדולה בחוף המערבי של ארה"ב מחזיק המטופל את האלרגן בידו, ובתום סדרת אבחונים ופעולות פשוטות אמורה האלרגיה להיעלם.

ילד עלול לחטוף התקף אסטמה בגלל אלרגיה לאבק או לביצים או כתוצאה מחרדה "בשיטת נמבודריפאד מטפלים באלרגיה הנובעת מגורמים כמו אבק וביצים, אבל מה עושים עם חרדה?- זו איננה אלרגיה אלא מצב רגשי שגורם לסימפטומים של אסטמה. לכן שיטת אייפק מטפלת גם בצד הרגשי. טיפול שמטרתו לסייע לנקות מהגוף רגשות שליליים תקועים כפחדים, כעסים, טראומות, או חרדות.

ליאורה לוין, בת 28 מתל-אביב, קיבלה את האבחון הראשוני במרפאה כמתנה ליום הולדתה. במשך שמונה שנים סבלה לוין מדלקת כרונית במעי הקרויה "קרון" שבגללה אושפזה פעמים רבות בבתי חולים. הרפואה הקונבנציונלית הציעה כדורים וקורטיזונים שנועדו להקל על הסימפטומים. "כשהגעתי למרפאה", מספרת לוין, "שאנן אמר לי שזו הפעם הראשונה שהוא מטפל בקרון, שהטיפול ייערך זמן רב ושאני צריכה להיות מחויבת. החלטתי ללכת על זה, הייתי לפני כן אצל רופא אלטרנטיבי שנתן לי כל מיני כדורים ותחליפים שלא ממש עזרו לי. עד היום אני לא ממש יודעת מה עושה הטיפול, רק שהוא עובד. הייתי בטיפול שנה, ומצבי היום יוצא מן הכלל. גם בדיקות הדם שלי מצביעות על כך שהמחלה היום רגועה לגמרי.

ואיך הגיב הגסטרו-אנטרולוג כששמע על הטיפול שעברת?

"הוא אמר שאם אני מרגישה שעמידה על הראש עוזרת לי, לא אכפת לו." הוא לא האמין בזה כל-כך אבל לא היה אכפת לו כי הטיפול הוא בעיקר חיצוני ולא מעורבים בו כדורים.

מבחן השרירים, אלרגיה היא מצב שבו הגוף מגיב בצורה מוגזמת למפגש עם גורם כלשהו. "יכולה להיות אלרגיה לכל דבר תחת השמש", טוען שאנן, "כולל לשמש עצמה, מתברר שהמון מחלות ובעיות בריאות נובעות מאלרגיות ומבעיות רגשיות. למעשה, כמעט כל סימפטום, כולל מגרנות ובעיות פוריות עולל לנבוע מאלרגיה".

בשיטת אייפק מאבחנים את סוג האלרגיה של המטופל באמצעות קיניסיולוגיה- מבחן שרירים, שפותח בשנות השישים ע"י הכירופרקטור האמריקני ג´ורג´ גודהארט. גודהארט טען שבאמצעות מבחן השרירים ניתן להתחבר לחלק הלא מודע במוח האדם ולחלץ משם את המידע שאינו זמין לנו בדרכים אחרות. "ניתן להמשיל את המוח למחשב", טוען שאנן, "בחלק הלא מודע של המוח, כמו בדיסק הקשיח, נמצא המון מידע: כל חוויה שאי פעם חווינו צרובה בתוכו, כולל זיכרון אותן חוויות שגרמו לייצור התגובה האלרגית. ייתכן למשל שילד שאכל ביצה, בזמן שהוא ראה את אבא צועק על אימא, קישר באופן לא מודע בינה לבין האירוע הטראומתי ובכך גרם לגוף להגיב באופן מוגזם לביצים. מסיבה זו, לרוב האנשים שאני בודק, יש אלרגיה לסוכרים. הריי מגיל אפס, בכל פעם שאנחנו במצוקה, דוחפים לנו משהו מתוק. במוקדם או במאוחר המוח מקשר את זה למצוקה והגוף תוקף את הסוכר שמגיע אליו".

במבחן השרירים מבקש המטפל מהמטופל להרים את ידו הימנית ולהתנגד ללחץ שהמטפל מפעיל על היד כלפיי מטה. במצב רגיל, הנבדק יצליח להתנגד ולהחזיק את ידו למעלה. בהמשך מניח המטפל בידו של הנבחן, מבחנה שעליה רשום שם החומר שמעונינים לבדוק את תגובת הגוף אליו, למשל "סוכר". אם הנבחן אלרגי לאותו חומר, הוא לא יצליח להתנגד ללחץ המופעל וידו תצנח.

במהלך האבחון עובר הנבדק יחד עם המטפל על עשרות חומרים "חשודים". כדי להשיג מידע נוסף על מקור האלרגיה, שואל המטפל שאלות שונות, לגביי המקור לסימפטומים. לטענת המטפלים, יד חזקה ויציבה- מצביעה על תשובה חיובית לשאלות, יד חלשה- מסמנת תשובה שלילית. הנבדק עצמו לא יודע את התשובה באופן מודע, אך המוח הלא מודע עונה עליה בעזרת הגוף.

איך אתה מסביר את העובדה שהגוף מייצר תגובה אלרגית ללא היחשפות לחומר, אלא רק למבחנה שעליה רשום "אבק"?

"זו האנרגיה", טוען שאנן. "לכל דבר בעולם יש תדר אנרגטי. למכלול של כל אדם, למשל, יש תדר אנרגטי משלו וכך גם לאף לאוזן וכו´. כשאותיות מצטרפות למילה, הן מקבלות אנרגיה, כך ניתן לעשות את טיפול ניקוי האלרגיות כשהנבדק מחזיק פתק שעליו רשום (חלב) ולא כוס חלב של ממש".

החומרים הופכים ידידותיים:

לאחר אבחון האלרגיות, מתבצע הטיפול בטכניקות המקובלות של הרפואה הסינית, הקובעת שההבדל בין אדם חי למת הוא בקיומה של אנרגיית החיים, הקרויה צ´י. הצ´י זורם ב- שתיים עשרה ערוצים ראשיים, הנקראים מרידיאנים. כל אחד מהמרידיאנים קשור באיבר פנימי אחר: מרידיאן הלב, מרידיאן הטחול וכו´. כל עוד יש זרימה חופשית חזקה של צ´י, מתקיים בגוף אותו איזון אנרגטי המביא לבריאות. כשנוצרות חסימות בזרימת הצ´י, הגוף יוצא מאיזון אנרגטי ומתפתחות מחלות. במהלך הטיפול, מחזיק המטופל בקבוקון על שם האלרגן, בעוד המטפל פותח את המרידיאנים החסומים בעזרת תיפוף בצדי עמוד השדרה, כדורי מגנטים, או מכשיר מסאג´ קטן.

המטפלים בשיטה מאמינים כי כשהגוף פוגש אלרגנים, הם גורמים לחסימות בזרימת הצ´י במרידיאנים, תנועות הטיפול פותחות את זרימת הצ´י, כך שלמעשה מתכנתים מחדש את המערכת האנרגטית ומראים לה שאותם דברים שהיא קולטת כמסוכנים, יכולים להיות ידידותיים, המטפלים טוענים כי השינוי ברובד האנרגטי מיידי- האלרגיה נעלמת במבחן שרירים נוסף, היד תעמוד בהתנגדות לכוח שמפעיל המטפל. אבל הטיפול לא מסתיים כאן, כיוון שהשינוי חל רק ברובד האנרגטי ובתוך זמן קצר, הגוף עלול לשכוח הכל ולחזור לדפוס ההתנגדות הישן והמוכר. בשלב הבא, המטופל נשלח למנוחה בת עשר עד ארבעים דקות ובידו החומר. אורכו של כל אחד מהשלבים וכמות הטיפול נקבעים על סמך התשובות שענה הגוף במבחן השרירים. "למה לי לקבל החלטות על הטיפול בעזרת החמישה אחוז שהם המוח המודע?", שואל שאנן, "כשאפשר לקחת החלטות על סמך המאה אחוזים של המוח הלא מודע?, במקום לנחש מהו הצעד הבא, אנו משתמשים במבחן שרירים וכך טועים פחות".

בהמשך הטיפול, ניתנות למטופל תמיסות הומיאופתיות שתוכננו במיוחד לשיטה, כשתפקידן לעזור בהטמעת הטיפול. לאחר הטיפול חלות על המטופל הגבלות מסוימות למשך 25 שעות: עליו להימנע מחומרים ומפעילויות בעלי מטען אנרגטי גבוה שעלול לפגוע בתהליך כולו: מאמצים גופניים, סקס, סמים, אלכוהול, ואסור אפילו להתרגז. בתום המנוחה והטיפול ההומיאופתי, יכול המטופל להיחשף ללא חשש לחומר שגרם לתגובה האלרגית.

הצלחת הטיפול תקפה לכל החיים?

"אני נזהר מלומר שזה לכל החיים מכיוון שעוד לא צברתי מספיק ניסיון בטיפול בשיטה. שיטת נמבודריפאד קיימת כבר עשרים שנה, אייפק קיימת שש שנים, מהניסיון שצברנו, עד כה- אפשר לראות שבתשעים ותשעה אחוז מהמקרים- האלרגיה לא חוזרת. יכול להיות שהסימפטום יחזור, אבל ייתכן שהוא חוזר מאלרגיה או מטראומה רגשית אחרת, בכל מקרה אפשר לאתר ולנקות כל בעיה שתתפתח."

כמה טיפולים צריך לעבור?

"יש אנשים שבאים לשלושה ארבעה טיפולים, ויש כאלה שבאים לארבעים. קשה לדעת מראש כמה טיפולים יידרשו כי לא יודעים באיזה קצב הגוף יתקדם, זה משתנה בהתאם ליכולתו של הגוף. בפעם הראשונה עורכים אבחון בין שעה וחצי ואז מתחילים בטיפול שנמשך כשעה. במהלך הטיפולים מנקים חסימות בגוף עד שלא נותר מה לנקות."

לרפואה אין תשובה:.

לדברי שאנן, בכל מה שקשור לנושא האלרגיות, הרפואה המערבית תקועה, וכל מה שרופאים יכולים לעשות זה לתת תרופות שמקלות על הסימפטומים. לטענתו, ברפואה הקונבנציונלית, הבינו שבעיות פיזיות יכולות לנבוע מהנפש, אז שולחים את המטופלים לפסיכולוגים שלא תמיד יכולים לפתור הכל.

מלבד אלרגיות, שיטת אייפק מאפשרת טיפול גם בבעיות נוספות הגורמות לחסימה במרידיאנים, דיכאון, טראומות, התמכרויות למיניהן, הפרעות אכילה, בעיות חברתיות ועוד. טיפול אייפק רגשי עובד כמו הטיפול הפיזי, עם סדרה ארוכה של שאלות המיועדות לאתר את סיבת הבעיה ואת מקום החסימה בגוף. מטופל המעונין להפסיק לעשן לדוגמא, יעבור מבחן שרירים שיבדוק אם הוא באמת רוצה ומוכן להפסיק לעשן, ואם הוא באמת סבור שחשוב להפסיק לעשן. המטפלים בשיטה מאמינים שהטיפול צריך למשוך החוצה את האנרגיה של כל הרגשות השליליים שמפריעים למטופל להפסיק לעשן, הטענה היא כי אצל מי שמתנגד מלכתחילה לשיטה, לא תמיד ניתן לראות את המקור לבעיה, למרות שהמטפלים מאמינים כי בעזרת המשפטים ובעזרת מבחן השרירים ניתן לעלות גם על זה.

"בסך הכל", מסכם שאנן, "תמיד יש את אלה שמרוצים מהטיפול ואת אלו שאומרים שזו שרלטנות. לפעמים אנשים בורחים כי זה מאיים עליהם. לדעתי, יש פה אפשרות להתחבר לאמת. בעזרת מבחן שרירים, ניתן לגלות טראומות עתיקות, ואם מישהו לא רוצה לגלות אותן, הוא יברח".

פתח שיחה
1
צריך עזרה?
מכללת אייפק פלוס
שלום ????
איך אנחנו יכולים לעזור לך? ????